Używamy plików cookies, aby umożliwić korzystanie z naszej witryny.
Jeżeli nie życzysz sobie, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Słownik pojęć ubezpieczeniowych (kliknij aby zobaczyć definicję)
Assistance
usługa pomocy osobie ubezpieczonej w określonych sytuacjach, najczęściej związanych z jakimś zdarzeniem losowym. Do typowych usług assistance zaliczamy: holowanie pojazdu i jego naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc w podróży, w tym organizację leczenia, organizację pomocy specjalistów w domu.
Centrum alarmowe
infolinia, gdzie zgodnie z zawartą umową ubezpieczenia klient otrzymuje pomoc w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Najczęściej centrum alarmowe udziela telefonicznie potrzebnej klientowi informacji lub na jego życzenie organizuje niezbędną pomoc. Najczęstszymi usługami udzielanymi przez centrum alarmowe są: organizacja holowania lub naprawy pojazdu, organizacja leczenia za granicą.
Franszyza integralna
to kwota, do wysokości której świadczenie ubezpieczeniowe nie jest wypłacane, a powyżej której jest wypłacane w całości. Jeśli franszyza integralna wynosi 100 PLN, w przypadku szkody w wysokości 80 PLN, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje jej kosztów. Jeśli jednak szkoda wyniesie 180 PLN, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w pełnej wysokości.
Franszyza redukcyjna
to obniżenie wypłacanego odszkodowania o określoną kwotę lub procent sumy ubezpieczenia. Z technicznego punktu widzenia zadaniem franszyzy redukcyjnej jest pozostawienie na ryzyku klienta szkód, które z ekonomicznego punktu widzenia nie są dla niego istotne. Jeśli franszyza redukcyjna wynosi 40 PLN, a wysokość szkody 100 PLN, wtedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 60 zł. Natomiast gdy wysokość franszyzy redukcyjnej wynosi 100 PLN, a wysokość szkody 80 PLN - ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Karencja
okres płacenia składek, który musi upłynąć, zanim powstanie prawo do świadczeń.
Konsumpcja sumy ubezpieczenia
polega na tym, że przyjęta w umowie ubezpieczenia suma ubezpieczenia jest po wypłacie świadczenia ubezpieczeniowego obniżana o wartość tego świadczenia.
Likwidacja szkody
proces polegający na podejmowaniu przez ubezpieczyciela czynności zmierzających do ustalenia przyczyn oraz odpowiedzialności za szkodę, jak też wysokości odszkodowania lub świadczenia za powstałą szkodę, czyli czynności pomiędzy zgłoszeniem roszczenia, a wypłatą odszkodowania bądź odmową.
Nieszczęśliwy wypadek
zdarzenie, w wyniku którego ubezpieczony doznał uszczerbku na zdrowiu lub stracił życie. Musi to być zdarzenie nagłe, niezależne od woli ubezpieczonego i wywołane przyczyną zewnętrzną.
Polisa
dokument, potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia.
Szkoda
strata majątkowa lub inna strata (np. utrata zdrowia, życia), która powstała w wyniku wypadku losowego.
Ubezpieczający
jedna ze stron umowy ubezpieczenia. Osoba fizyczna, prawna lub jednostka nie posiadająca osobowości prawnej, która zawiera umowę i uiszcza składkę.
Ubezpieczony
osoba, która podlega ochronie, wynikającej z umowy ubezpieczenia. Ta osoba, o ile umowa nie definiuje inaczej, otrzymuje odszkodowanie.